Porady

ZMIANA KARMY

01.10.2020
23/50/7101f39281a64b2b4f43101be5e7.jpeg

 

NOWA WSPANIAŁA KARMA

 

Prawdopodobnie jesteś już po lekturze opisów naszych karm, wiesz wszystko o ich składnikach, jakości oraz w czym są lepsze od produktów konkurencji. Co teraz? Z gorliwością neofity pragniesz natychmiast je kupić, podać swemu zwierzęciu i patrzeć, jak pięknieje, zdrowo rośnie i wspaniale się bawi.

Ale zwierzę to nie ciasto drożdżowe!!! Na efekty trzeba trochę poczekać – co zaś się tyczy Twojego entuzjazmu, to bardzo za niego dziękujemy i w pełni podzielamy Twoje zdanie: my także uważamy, że Calista i Lincoln Ultra Premium to doskonałe karmy.

Lecz...

Wyobraź sobie, że nigdy dotąd czegoś nie jadłeś. Owszem, jesteś ciekaw nowych smaków, lecz zarazem ich zapach, konsystencja czy składniki są nieznane zarówno Twemu podniebieniu, jak i całemu układowi trawiennemu. Czym to się może skończyć? Tak, dobrze myślisz: rewolucją.

Aby oszczędzić swemu zwierzęciu nieprzyjemnych objawów, wprowadzaj wszelkie zmiany stopniowo. (Nota bene spokojne, niepaniczne zmiany w ogóle wydają się dobrą życiową filozofią, nie tylko w postępowaniu ze zwierzętami i nie tylko w dziedzinie żywienia).

 

KROPLA DRĄŻY SKAŁĘ, CZYLI O ZALETACH STOPNIOWYCH ZMIAN

 

Stopniowa zmiana karmy daje szansę (i czas!) bakteriom jelitowym na dostosowanie się do trawienia innych składników, co jest najlepszym sposobem na zminimalizowanie rozstroju jelit.

Jak to robić? Bardzo prosto. Kup jedną z naszych karm, adekwatną do wieku i potrzeb Twojego zwierzęcia, kiedy jeszcze masz nieco dotychczas używanej karmy i... mieszaj jedną z drugą.

 

Jeśli bardzo, ale to bardzo spieszno Ci do podania zwierzęciu Calisty lub Lincoln Ultra Premium (albo po prostu skończyła Ci się poprzednia karma), w pierwszym dniu nowego żywienia podziel zalecane dawki karmy na parę mniejszych porcji. Aby rzetelnie ocenić, jak zwierzę na nią reaguje, staraj się na początku karmić je wyłącznie jednym nowym produktem – wówczas, w razie wystąpienia alergii, nietolerancji czy innych sensacji, zdołasz łatwo ocenić, co dokładnie nie odpowiada układowi pokarmowemu Twego pupila.

 

BIOLOGIA TO NIE MATEMATYKA, CZYLI ILE POWINNO JEŚĆ ZWIERZĘ

 

Na każdym opakowaniu karmy znajdują się precyzyjne wskazówki na temat ilości podawanej karmy. Uwaga na detale: są to wskazówki, nie wyrocznie! Zwierzęta żyją z nami w mieszkaniu w bloku lub w domu z ogrodem; wychodzą parę razy dziennie na krótką przebieżkę na smyczy albo biegają długie dystanse za naszym rowerem; nocują w domu lub na dworze; z natury są ruchliwe i energiczne, inne zaś mają duszę kanapowca. Czy wszystkie powinny jeść tyle samo, jeśli tylko ich waga jest podobna? Oczywiście, że nie.

 

Zawsze dobrą zasadą (uwaga, to znów się odnosi nie tylko do żywienia zwierząt, lecz do życia w ogólności!) jest obserwacja. Zwierzę powinno od razu zjeść to, co ma na misce, a potem przez określoną liczbę godzin mieć przerwę. Jeśli karma zostaje – to znaczy, że jest jej za dużo (albo zwierzę jest najedzone). Jeśli znika w trymiga, a zwierzęciu zapadają się boki – spróbuj dawać większe porcje. Niewłaściwa ilość karmy zniweczy korzyści wynikające z jej jakości.

 

CO i JAK

 

Zdecydowałeś już, co będzie jadał Twój zwierz, pozwól, że teraz zasugerujemy Ci, jak powinien to robić.

·         Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem szczenięcia, traktuj go… cóż, jak dziecko. Małe porcje, delikatne składniki i często – w dwóch, a najlepiej trzech porcjach dziennie.

·         Wszystkie zwierzęta karmione suchą karmą powinny mieć zawsze dostęp do świeżej wody.

·         Pamiętaj o myciu misek – tę z wodą przemyj przy napełnianiu, a nie stanie się nigdy nieprzyjemnie oślizgła, tę do suchej karmy myj kilka razy w tygodniu.

·         Podawaj pożywienie o stałych porach. Powtórzmy: jeśli zwierzę jest zdrowe i nie zje karmy w ciągu paru minut, schowaj ją i podaj o następnej porze karmienia. Oszczędzisz sobie rozrywki w postaci zbierania kawałków jedzenia po całym domu.

·         Ruch fizyczny jest bardzo ważny (to znów zasada odnosząca się także do ludzkiego żywota!). Poprawia krążenie, utrzymuje ciało w dobrej formie, przewietrza umysł, usuwa rozmaite złogi. Aby jednak uniknąć dolegliwości ze strony układu trawiennego, intensywny trening powinien się odbywać minimum 2, 3 godziny po posiłku.

·         Zdarzają się zwierzęta bardziej wymagające – wrażliwe, chore itd. Jeśli Twój jest właśnie taki, nie wahaj się pytać nas o radę. Pomożemy dobrać odpowiedni produkt, zasugerujemy możliwe rozwiązania.

 

Jesteśmy dla Was :)