Co to jest nosework i co daje psu?
27 lutego 2024
Nosework dla psa to fascynująca forma aktywności, która wykorzystuje naturalne zdolności czworonogów do wykrywania zapachów, a oprócz tego zapewnia im satysfakcjonującą zabawę. Nic dziwnego, że coraz więcej właścicieli decyduje się na treningi nosework w domu! Sprawdź, jak zacząć nosework, na czym polega jego fenomen i jakie korzyści przynosi.
Na czym polega nosework?
Idea noseworku wywodzi się z pracy psów policyjnych i ratowniczych, które są szkolone do znajdowania ludzi, narkotyków, materiałów wybuchowych, a nawet do wykrywania różnych chorób. Nosework dla psa to nauka wskazywania lub sygnalizowania, gdy tylko znajdą zapachowy przedmiot, który został ukryty w różnych miejscach, na przykład w pudełkach, w samochodach, czy nawet w budynkach. Nosework dla psa ma wiele różnych odmian, w których chodzi o to, że psy rywalizują w jak najszybszym znajdowaniu ukrytych zapachów, ale istnieją też formy typowo rekreacyjne, w których psy i ich właściciele mogą wspólnie bawić się i trenować. Na terenie większych miast bez problemu odnajdziesz centrum treningowe, w którym organizowane są treningi nosework dla psa. Warto umówić się na choć jedną taką lekcję pod okiem doświadczonego behawiorysty, aby wiedzieć, jak zacząć nosework i nie popełnić częstych błędów, które później trudno będzie naprawić.
Nosework – jak zacząć?
Jak zacząć nosework? Najlepiej od pokazania psu, że warto przebywać obok próbki zapachowej. Aby jednak było to możliwe do wykonania, trzeba najpierw przygotować takie próbki. Jak to zrobić? Spieszymy z wyjaśnieniem.
Przygotuj próbki zapachowe
Do przygotowania próbek możesz wykorzystać olejki zapachowe (np. pomarańczowe lub cynamonowe), ale możesz też wykonać je samodzielnie, wykorzystując skórkę pomarańczy, cynamon w laskach, czy goździki. Przygotuj małe pudełeczka z otworami, które są czyste i nie mają odmiennego zapachu. W internecie znajdziesz też gotowe akcesoria do nosework. Jeśli używasz olejków, nasącz waciki lub końcówki patyczków do uszu wybranym zapachem i włóż je do pudełek. Pamiętaj, aby nie używać zbyt dużej ilości olejku zapachowego (może to niepotrzebnie przytłoczyć psa). Akcesoria do nosework, które mogą Ci się przydać to także masa mocująca (dostępna w sklepach papierniczych). Wszystko to przygotowuj poza czasem Waszych treningów i zawsze przechowuj w miejscu niedostępnym dla czworonoga.
Ucz, że przebywanie blisko próbki się opłaca
Gdy przygotujesz już próbki zapachowe, możesz zacząć z psem pierwszy trening nosework w domu. Usiądź przed swoim psem, w jednej ręce trzymaj próbkę zapachową, a w drugiej przysmaki treningowe dla psa. Możesz na zachętę dać mu jeden smaczek, aby wiedział, że jest, o co się starać. Gdy tylko pies zbliży nos do próbki zapachowej – nagródź go smakołykiem. Bardzo ważne, aby nagradzać psa jak najbliżej próbki i tylko wtedy, gdy jego kufa znajduje się blisko zapachu. W ten sposób pies zacznie rozumieć, że przebywanie koło próbki zapachowej i wskazywanie jej nosem jest opłacalne. Jeśli nie masz smaczków do treningu, często wystarczy nawet sucha karma dla psa, o ile Twojego pupila będzie ona motywować do treningu. Zobacz wpis na blogu: Jak zmotywować psa do nauki nowych sztuczek?
Podłóż komendy
Gdy pies będzie coraz sprawniej zbliżał się do próbki, którą trzymasz w ręce, zacznij podkładać mu komendę. Na węszenie zapachu może to być np. komenda „szukaj” Jeżeli jednak używasz je już do szukania ludzi lub jedzenia, lepiej wymyślić inną komendę (np. niuchaj, węsz, niuch-niuch). Gdy pies zbliży pyszczek do próbki, mów: brawo lub bingo! i nagródź psa z drugiej ręki, bardzo blisko próbki. Wykonuj te treningi przez kilka dni, po kilka minut. Ćwicz regularnie, ale krótko, aby utrzymać motywację i zaangażowanie psa.
Jak nauczyć psa szukać po zapachu?
Gdy wykonasz powyższe ćwiczenia wielokrotnie i widzisz, że pies rozumie, o co chodzi i jest zainteresowany treningiem, możesz zacząć od prostych ćwiczeń, w których ukrywasz próbkę zapachu w łatwo dostępnym miejscu, na przykład pod krzesłem. Użyj komendy, którą ustaliłeś podczas ćwiczeń przygotowujących i pozwól psu znaleźć próbkę. Nagradzaj go przysmakami, gdy odszuka próbkę i pochwal pupila. Pamiętaj, że proces nauki powinien być zawsze pozytywny i przyjemny zarówno dla psa, jak i dla Ciebie. Buduj zaufanie i pozytywną relację podczas treningów noseworku, nagradzając psa za jego wysiłki i sukcesy.
Sprawdź też nasz wpis na blogu Lincoln Petfood: Jak i czym nagradzać psa podczas tresury?
Co daje psu nosework?
Nosework w domu wymaga cierpliwości, konsekwencji i pozytywnego podejścia, ale efekty mogą być niezwykle satysfakcjonujące dla obu stron, więc naprawdę warto. Nosework dla psa to nie tylko świetna zabawa, ale także wzmocnienie pewności siebie psa poprzez stymulację jego naturalnych instynktów i zapewnienie mu satysfakcjonującego zajęcia. Szukanie po zapachu angażuje umysł psa, wymagając od niego dużej koncentracji, analizy i podejmowania decyzji. Regularne treningi noseworku pomagają dodatkowo w rozwijaniu umiejętności poznawczych psa oraz utrzymaniu jego umysłu w dobrej kondycji. Wspólne treningi często sprawiają też, że pies może budować silniejszą więź z opiekunem. Nosework w domu to doskonała forma terapii zajęciowej dla czworonogów cierpiących na stres czy lęk. Skupienie się na zadaniu szukania po zapachu pomaga pupilowi w odprężeniu się i zmniejszeniu napięcia. W poszukiwaniu przysmaków treningowych i innych rzeczy dla swojego pupila, odwiedź nasz sklep z rzeczami dla psa.