Czy psu powinno się obcinać pazury?
19 września 2023
Obcinanie pazurów u psów – najważniejsze informacje
Obcinanie pazurów u psów musi odbywać się umiejętnie z zachowaniem kilku ważnych zasad. Po pierwsze, warto zdawać sobie sprawę, że owszem psy ścierają swoje pazury w naturalny sposób, biegając, czy kopiąc, ale dzieje się to zwykle bardziej intensywnie, gdy pies ma szansę często biegać luzem. Domowe psy nie mają takiej możliwości, dlatego mogą wyrastać im zbyt długie pazury.
Po drugie, kiedy obcinanie pazurów u psa odbywa się zbyt rzadko, może powodować to dyskomfort i ból u czworonoga, a często także problemy z chodzeniem. Za długie pazury mogą też się wbijać w podłoże i wykręcać, co może prowadzić do infekcji lub uszkodzeń. Szczególną uwagę podczas przycinania pazurów, powinno się zwrócić na tzw. wilczy pazur, czyli piąty pazur u psa, który zwykle nie dotyka podłoża. Nie można dopuścić, aby zaczął się on zawijać. Zaniedbany wilczy pazur może nawet zacząć wrastać w łapę, powodując ogromny ból. Teraz już wiesz, dlaczego regularne obcinanie pazurów u psów jest tak istotne. Tego zabiegu potrzebują zwłaszcza starsze psy, ponieważ zwykle mają mniejszą aktywność i nie ścierają sobie tak mocno pazurów. Sprawdź artykuł na blogu Lincoln Petfood: Jak dbać o psa seniora?
Kiedy obcina się pazury u psa?
Pazury obcina się zawsze, gdy zauważysz, że dotykają już podłoża i wydają charakterystyczny dźwięk stukania. Dobrym wyznacznikiem tego, czy psu powinno się obcinać pazury, jest to, że powinny one kończyć się na równi z opuszkami palców. Jeśli tak nie jest, warto sięgnąć po najprostsze cążki do obcinania pazurów u psa. A co do tego, jak często powinno odbywać się obcinanie pazurów u psów – nie ma jednej i ściśle określonej zasady. W zależności od rasy czworonoga i np. tego, jaki prowadzi tryb życia, co je, pazury mogą rosnąć w innym tempie. Np. sucha karma dla dorosłych psów bogata w wiele składników odżywczych i mikroelementów będzie na pewno mocniej sprzyjała wzrostowi pazurów, ale u bardzo aktywnych fizycznie psów będą się one szybciej ścierały.
Aby najlepiej ocenić, czy już powinno się obciąć pazury swojemu pupilowi – najlepiej średnio co 2 tygodnie przyjrzeć się nieco bliżej ich długości. Jeśli pazurki są zbyt długie, warto od razu je przyciąć. Możesz to zrobić samodzielnie, wykorzystując cążki do obcinania pazurów u psa lub zlecić tę czynność weterynarzowi lub groomerowi. Wcześniej jednak porównaj usługi i dokładnie sprawdź, ile kosztuje obcinanie pazurów u psa, aby uniknąć niespodzianek.
Jak obcinać pazury u psa?
Pazury u psa należy przycinać tak, aby nie uszkodzić naczyń krwionośnych, które znajdują się wewnątrz. Jeśli nieumiejętnie lub zbyt mocno obetniesz psu pazur, zacznie on mocno krwawić. Na wszelki wypadek zawsze warto mieć w psiej apteczce nadmanganian potasu, który bardzo dobrze zatamuje krwawienie. Jak obcinać pazury u psa? Najpierw ustaw psa w wygodnej pozycji, najlepiej na podwyższeniu (np. na stoliku). To znacznie ułatwi Ci tę czynność, a pies będzie spokojniejszy, stojąc na mniejszej przestrzeni.
Zacznij najlepiej od tylnych łap, psy lepiej znoszą dotykanie łap tylnych niż przednich. Jeśli pies wyrywa Ci z ręki swoje łapy – warto z nim to przetrenować i nagradzać go za dobre zachowanie. Po kilku treningach, podczas których nagrodą mogą być przysmaki treningowe dla psa (lub jeśli to psi senior nawet karma dla starszych psów), pies będzie gotowy na zabieg obcinania pazurów. Weź w dłoń łapę, naciśnij delikatnie opuszkę, aby pazury stały się bardziej widoczne i obetnij pazur pod odpowiednim kątem, układając cążki prostopadle do linii opuszki. Będzie Ci łatwiej, jeśli staniesz za psem i podwiniesz jego łapę w swoją stronę. Jak obcinać czarne pazury u psa? Najlepiej po kawałeczku, małymi fragmentami, aby nie uszkodzić rdzenia, który w ciemnych pazurach będzie mniej widoczny niż w przezroczystych.
Ile można obciąć psu pazury?
Gdy psie pazury są za długie, nie możesz od razu przyciąć ich do linii opuszków. Dlaczego? Ponieważ, gdy pazur jest przerośnięty, to jego macierz jest niemal takiej samej długości, jak pazur i niezwykle łatwo ją uszkodzić. Dla psa oznacza to niestety ból i obfite krwawienie. Co robić w takiej sytuacji? Ile można obciąć psu pazury? Trzeba je obciąć, jak najbliżej macierzy, uważając, aby jej nie naruszyć. Po kilku dniach powtórz tę czynność. Za każdym powtórzeniem, macierz będzie się cofać, dzięki czemu krok po kroku doprowadzisz pazury Twojego pupila do prawidłowej długości. Podczas obcinania wykonuj szybkie i pewne ruchy, aby nie stresować zbyt długo pupila. Zawsze uważaj na macierz, którą rozpoznasz po tym, że w środku pazura zauważysz owalny kształt. Jeśli jest za blisko brzegu, nie obcinaj więcej, bo tylko niepotrzebnie naruszysz zakończenia nerwowe i sprawisz psu ból! Po obcinaniu zawsze możesz nieco wygładzić końcówki pazurów za pomocą pilnika.
Obcinanie pazurów u psów nie jest trudne, jeśli tylko wcześniej potrenujesz z psem chwytanie jego łapek, zaopatrzysz się w odpowiednie cążki i będziesz uważał, aby nie obciąć za dużo pazura i nie uszkodzić macierzy. W razie wątpliwości zawsze możesz poprosić weterynarza, aby zademonstrował Ci, jak obcinać pazury u psa prawidłowo. Pamiętaj, że psu powinno się obcinać pazury regularnie i pilnować, aby nie były za długie, ponieważ, gdy będą zbyt przerośnięte, może doprowadzić to do nieprzyjemnych skutków. Życzymy powodzenia!
Produkty wspomniane w artykule znajdziesz w sklepie z rzeczami dla psa.