Dlaczego pies nie chce pić wody?
21 sierpnia 2023
Dlaczego pies nie chce pić z miski?
Przyczyn, dla których pies nie chce pić wody, może być kilka. Dość często brak chęci do picia związany jest bezpośrednio z jego gorszym samopoczuciem lub stanem zdrowia. Jeśli pies się boi (np. burzy lub innych hałasów, które dochodzą do niego z zewnątrz) to najprawdopodobniej nie będzie miał ochoty, ani pić, ani jeść. Gdy więc Twój pupil jest mocno wystraszony, to nawet najbardziej smakowita sucha karma dla dorosłych psów nie poprawi mu nastroju i może on nie mieć ochoty na posiłek.
Kolejną odpowiedzią na to, dlaczego pies nie chce pić wody, jest to, że może mu być niedobrze. Jeśli zauważasz, że pies częściej mlaska i przełyka ślinę, to najprawdopodobniej cierpi na nudności. Być może zjadł coś, co mu zaszkodziło. Jeśli widzisz, że stary pies nie chce pić wody zbyt długo i dochodzą do tego inne dolegliwości tj. biegunka, wymioty lub głośne przelewanie się w brzuchu, nie bagatelizuj tego i bez wahania udaj się do weterynarza.
Kolejnym powodem, dla którego pies nie chce pić wody z miski, może być to, że nie odpowiada mu miejsce, w którym ustawiona jest woda lub sama miska. Spróbuj więc ją przenieść do innego miejsca lub pomieszczenia. Poeksperymentuj i spróbuj podać psu wodę w innym naczyniu. Jeśli nadal zastanawiasz się, czemu pies nie chce pić wody – sprawdź jej temperaturę. Często psy nie chcą jej pić, ponieważ jest np. zbyt zimna lub za ciepła. Warto więc zwrócić na to uwagę.
Sprawdź też nasz wpis na blogu Lincoln Petfood: Czy pies powinien mieć stały dostęp do jedzenia?
Mój pies nie chce pić wody – co robić?
Co zrobić, żeby pies pił wodę? Jeśli zachęcanie czworonoga do napicia się wody nic nie daje, konieczne będzie Twoje stanowcze działanie, które zapobiegnie odwodnieniu się psa. Jeśli chory pies nie chce pić wody, być może konieczne będzie podanie mu wody wprost do pyska np. za pomocą strzykawki. Możesz też spróbować dodać trochę wody do jego posiłków (np. sucha karma dla szczeniaka może zostać namoczona świeżą wodą w misce). Jeśli jednak nie masz takiej możliwości i nie wiesz, jak nawodnić psa w domu prawdopodobnie trzeba będzie podać mu kroplówkę. O tym jednak zadecyduje weterynarz po dokładnym zbadaniu psa w lecznicy. Aby sprawdzić, czy pies jest odwodniony, zobacz, jak wyglądają dziąsła psa – jeśli są zbyt jasne i blade, może to być oznaką, że pies zdążył się już odwodnić. Bardzo ważne też, aby nawadniać i schładzać psa w upalne dni, więc kiedy pies nie chce pić wody latem, tym bardziej musisz zapewnić mu odpowiednią opiekę. Jeśli trenujesz z psem różne aktywności fizyczne np. rzuty frisbee, musisz robić przerwy i zachęcać pupila w jej czasie do regularnego picia wody.
Pamiętaj, że pies powinien mieć zawsze dostęp do świeżej wody pitnej. Powinieneś wymieniać ją 1-2 razy dziennie i regularnie myć psią miskę, ponieważ mogą się w niej gromadzić bakterie. Od czasu do czasu warto wyparzyć naczynie wrzątkiem, aby mieć pewność, że pupil będzie pił z czystej miski. Gdy wybierasz się na dłuższy spacer lub zabierasz psa ze sobą w podróż, również musisz mieć ze sobą wodę dla niego. W sklepach zoologicznych na pewno dostaniesz silikonową miskę na wodę, którą w wygodny sposób złożysz i przypniesz do plecaka lub paska dzięki dołączonemu do niej karabińczykowi.
Picie wody to kluczowy element zdrowego stylu życia dla psa. Jeśli zauważasz, że Twój pupil ma trudności z piciem, musisz zbadać potencjalne przyczyny takiego stanu rzeczy. Gdy dochodzą do tego inne dolegliwości (np. brak apetytu, apatyczność, biegunka, wymioty, przelewanie się w brzuchu) natychmiast udaj się do lekarza weterynarii. Jeśli nie wiesz, co robić, żeby pies pił wodę oraz chcesz wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne, a także zapewnić swojemu pupilowi odpowiedni poziom nawodnienia organizmu także nie zwlekaj i od razu umów się na wizytę w najbliższej lecznicy dla zwierząt.
Jeśli potrzebujesz asortymentu dla swojego pupila, sprawdź ofertę w sklepie internetowym dla psów.