Ile kot powinien jeść? Jak często należy karmić kota?
24 maja 2022
Twój mruczek bezbłędnie rozpoznaje dźwięk karmy wsypywanej do miseczki lub głośno komunikuje, że już czas na mokrą przekąskę? Wielu opiekunów dobrze zna te rytuały i przeszywający wzrok kota czekającego na swój posiłek. Wśród naszych pupili z pewnością znajduje się wielu łakomczuchów, ale zbyt duże porcje, nawet bardzo dobrej karmy, będą miały negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie kota. Dlatego podejmując się opieki nad zwierzakiem, należy zdobyć podstawowe informacje – jak zaplanować dietę kociaka, jak często karmić kota dorosłego oraz jakie zmiany w sposobie żywienia będą niezbędne, gdy kot choruje. Przeczytaj nasze wskazówki, by znaleźć odpowiedź na te pytania!
Dzienne zapotrzebowanie kota na kalorie – ile wynosi?
Każdy, kto zwraca uwagę na swoją dietę i kontroluje wagę, na pewno dobrze wie, jak ważna jest kaloryczność spożywanych codziennie produktów. Nie inaczej jest w przypadku zwierząt! Posiłki, które serwujesz swojemu kotu, również mają swoją kaloryczność. Aby ustalić, ile karmy suchej lub karmy mokrej potrzebuje, najpierw warto określić dzienne zapotrzebowanie energetyczne naszego pupila. Będzie ono uzależnione od aktywności zwierzaka: 80 kilokalorii na kilogram masy ciała to porcja, jakiej potrzebują najbardziej aktywne mruczki. Przy przeciętnej aktywności wartość ta spada do 70 kcal/kg, a u typowych kanapowców będzie wynosiła już 60 kcal/kg masy ciała.
Ile powinny jeść kocięta?
Karmienie kociąt przez pierwsze 4 tygodnie życia spoczywa z reguły na ich mamie. Przebywając z nią niemal cały czas, jedzą, gdy tylko poczują głód i po jego zaspokojeniu przestają ssać. Jeśli z różnych powodów jesteśmy zmuszeni sami wykarmić kociaka, należy po konsultacji z weterynarzem podawać mu specjalny preparat mlekopodobny kilkanaście razy w ciągu doby – co ok. 2-4 godziny. Z pewnością nie należy wykorzystywać w tym celu krowiego mleka!
Około 3-4 tygodnia życia dietę kociego malucha można wzbogacać o stały pokarm – na początku mokry, a potem również suchy. Ważne, by był to produkt dostosowany do wieku zwierzaka, wprowadzany stopniowo, małymi porcjami oraz podawany w zależności od apetytu kociaka, który nadal może być karmiony przez mamę. Stopniowo jego udział w diecie będzie coraz większy, a gdy kociak stanie się całkowicie samodzielny, do 5-6 miesiąca opiekunowie powinni zapewnić mu pięć małych porcji pożywienia.
Karmienie dorosłego kota – zalecenia
O odpowiednią dietę i ilość posiłków należy dbać nie tylko w okresie wzrostu kota, ale przez całe jego dorosłe życie. Jest to niezbędne, by organizm zachował zdrowie na długie lata oraz prawidłowo funkcjonował dzięki otrzymywanej codziennie porcji energii.
Jedno z najważniejszych pytań opiekunów dotyczy wątpliwości, ile razy dziennie karmić kota? Można spotkać się z dwoma najczęstszymi podejściami do tego problemu. Według jednego z nich należy podawać kotu dzienną porcję karmy podzieloną na 3-4 posiłki serwowane o regularnych porach. Dzięki temu wprowadzimy w życie kota bezpieczną rutynę. Aby ułatwić jej wdrożenie, producenci akcesoriów dla zwierząt zaprojektowali szereg udogodnień – dozowniki ustawiane na konkretną godzinę lub zabawki interaktywne, z których kot sam musi wydobyć suchą karmę.
Niektórzy opiekunowie preferują zupełnie inne podejście i zostawiają kotu miseczkę z suchą karmą, do której zwierzak ma swobodny dostęp. Główne posiłki mogą natomiast składać się z niewielkich porcji mokrej karmy i być podawane o regularnych porach.
Ile kot powinien jeść suchej karmy?
Sucha karma to bardzo często podstawa kocich posiłków. Jest wygodna do podawania i nie ma ryzyka, że jedzenie szybko się zepsuje, jeśli nie zostanie zjedzone. Opiekunowie mogą wybierać spośród wielu wariantów różniących się smakiem, ale także dopasowanych do stanu zdrowia, potrzeb kotów sterylizowanych czy z nadwagą.
Dorosły kot domowy o wadze 4 kg powinien dziennie otrzymać ok. 70 g suchej karmy (jedna filiżanka). Jeśli oprócz niej otrzymuje mokry pokarm, porcja powinna być odpowiednio mniejsza. Pamiętaj, by zawsze zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi zalecanej ilości karmy! W zależności od składu i jakości produktu będzie on miał różną wartość odżywczą.
Ile kot powinien jeść karmy mokrej?
Kocia dieta oparta o suchy pokarm może zostać wzbogacona również o smakowitą mokrą karmę. Możliwe jest również podawanie kotu wyłącznie tego rodzaju jedzenia i jeśli wybierzesz wysokiej jakości produkt, z pewnością zaspokoi wszystkie potrzeby twojego podopiecznego! Podobnie jak w przypadku suchego pożywienie, w określeniu dziennego zapotrzebowania kota na karmę mokrą ważną wskazówką będą zalecenia producenta. Im więcej mięsa znajdzie się w jej składzie, tym bardziej wartościowy posiłek zapewnimy naszemu pupilowi. Przeciętny kot powinien zjeść 4-5 saszetek w ciągu dnia. Jeśli w kocim meny znajduje się również karma sucha, można zdecydować się na dwa mokre dania.
Karmienie a przekąski w diecie kota. Ile smakołyków może dostawać kot?
Koty często są łasuchami i znacząco patrzą na zawartość naszych talerzy. Należy pamiętać, że ludzkie jedzenie to najgorszy wybór dla naszych zwierzaków i może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie. O wiele lepiej sprawdzają się przygotowane specjalnie dla kotów przysmaki. Jeśli nie będą podawane w zbyt dużej ilości, nie przyczynią się do nadwagi – ilość kalorii dostarczona w ten sposób powinna stanowić maksymalnie 10% dziennego zapotrzebowania.
Najbezpieczniej wybierać niskokaloryczne przekąski – np. smakowite Churu.Jeśli masz problem z podawaniem dodatkowych witamin lub martwisz się, czy kot wypija wystarczającą ilość wody w ciągu dnia – wybierz przysmak w formie kremowego sosu.
Ważne jest nie tylko, ile powinien jeść kot, ale też co je
Prawidłowe żywienie kotów to wyzwanie dla wszystkich opiekunów, którzy chcą jak najlepiej zadbać o stan zdrowia swoich pupili. Ilość karmy i sposób jej podawania będą miały kluczowe znaczenie dla utrzymania odpowiedniej wagi zwierzaka. Zbyt duża porcja pożywienia obciąża układ pokarmowy i z czasem prowadzi do otyłości u kota. Jednak planując jego posiłki, należy myśleć nie tylko o ilości, ale także jakości karmy!
Jeśli twój pupil ma specjalistyczne potrzeby, zobacz naszą ofertę karmy dla kota alergika lub suchej karmy dla kotów po sterylizacji, jeśli planujesz przeprowadzić taki zabieg.
Niezależnie od tego, czy w jadłospisie pupila będzie dominować karma morka czy sucha, powinna zawierać jak najwięcej mięsa i jak najmniej zbóż. Ten warunek spełniają na przykład chrupki Lincoln oraz Calista. Zadbaj, by do miski Twojego kota trafiły tylko wartościowe produkty, które będą dopasowane do jego indywidualnych potrzeb zdrowotnych oraz preferencji smakowych. Karmienie kota to nie tylko zaspokajanie jego głodu, ale także codzienny rytuał, który zbliży was do siebie!
Rekomendowane