Jak podać psu tabletkę? Sprawdzone metody
24 maja 2022
Podobnie jak ludzie zwierzęta również mogą potrzebować wsparcia medycznego i podawania leków. Niestety, w przeciwieństwie do swoich właścicieli, bardzo często nie potrafią tego faktu zaakceptować. Kiedy nadchodzi moment zaserwowania pupilowi przepisanego preparatu, ten zaczyna się chować; węsząc podstęp, nie pozwala do siebie podejść lub po prostu złośliwie wypluwa tabletkę, którą jakimś cudem uda się przemycić do psiego pyska. Co więc robić w sytuacji, kiedy nasz czworonożny przyjaciel powinien przyjąć lek, ale za nic w świecie nie chce nam tego ułatwić? Podpowiadamy, jak podać psu tabletkę tak, by cało wyszedł z tego zarówno psiak, jak i jego opiekun.
Tabletka, którą można rozkruszyć. Jak najlepiej podać ją pupilowi?
Zacznijmy od sytuacji łatwiejszej, czyli wersji, w której zapisana zwierzakowi tabletka może zostać zaserwowana nie w całości, lecz rozkruszona (nie dotyczy to bowiem wszystkich leków, niektóre lekarstwa należy podawać w całości). Istnieje kilka metod podaniu psu rozdrobnionego leku i w większości przypadków poradzi sobie z tym sam właściciel czworonoga, bez angażowania osób trzecich.
Zanim przejdziesz do poznawania konkretnych rozwiązań, zapamiętaj – podanie psu leku może być stresujące zarówno dla opiekuna, jak i zwierzaka, dlatego na serwowanie tabletek wybieraj te chwile, w których pies czuje się bezpiecznie i spokojnie. Nie karć i nie krzycz na pupila, jeżeli nie będzie współpracował. Nie tylko nie zrozumie Twojej frustracji, ale też zacznie utożsamiać tabletki z dodatkowym stresem i będzie na nie reagował negatywnie za każdym razem.
Rozmieszaj tabletkę z płynem i podaj ją psu do policzka
Najprostszą metodą podania psu tabletki, z którą większość psów nie ma problemu, jest rozpuszczenie pokruszonego leku, wymieszanie go z niewielką ilością wody i wstrzyknięcie do kieszeni zwierzęcego policzka. By mieć pewność, że podało się pupilowi pełną dawkę lekarstwa, należy najpierw wyjąć tłok strzykawki, następnie wrzucić do jej zbiorniczka lek, włożyć tłok na swoje miejsce i rozkruszyć nim tabletki. Potem wystarczy już tylko zassać odrobinę wody, wstrząsnąć lekko strzykawką dla wymieszania preparatu, usunąć powietrze i wstrzyknąć całość do psiego policzka. Nawet jeżeli lek będzie gorzki, to odruch połykania u psa załatwi sprawę.
Podziel lek na kilka mniejszych kawałków i przemyć w kąskach kiełbasy
Inną metodą na podanie psu tabletki jest skuszenie go porcjami ulubionego przysmaku. Można na przykład podzielić lek na kilka mniejszych porcji i wetknąć je w kawałki kiełbasy. Metoda ma jednak pewną wadę – jeżeli pies się zorientuje, może już nie chcieć przyjmować kolejnych kęsów przysmaku. Poza tym, karmienie zwierzaka ludzkim jedzeniem, nigdy nie jest dobrym pomysłem. Nie chodzi nawet o potencjalną szkodliwość takiej kiełbasy (wszak chodzi o naprawdę niewielkie ilości), ale o przyzwyczajanie psa do myśli, że ludzki posiłek jest czymś lepszym od psiego.
Najlepiej od samego początku uczyć zwierzaka, że pies i opiekun żywią się w inny sposób i mają różne frykasy. Uchroni to też pupila przed niebezpieczeństwem chorób wynikających ze zjadania napotkanych na drodze, porzuconych przez innych ludzi resztek jedzenia, które może być przecież zepsute lub nawet celowo zatrute (niestety, historie o naszpikowanych gwoździami kiełbasach-pułapkach wracają w prasie każdego roku). Możesz również podać tabletkę w przysmakach dla psa, naturalnych. Jeśli twój pupil ma problem z innymi przysmakami, możesz podać mu suszone mięso wołowe dla psa.
Dodaj rozkruszoną tabletkę do codziennego posiłku psa
Odważnym, acz wyjątkowo wygodnym sposobem na podanie tabletki psiakowi, jest rozkruszenie jej i wymieszanie z codzienną porcją karmy. Co bardziej łakome psy, szybko pochłaniając jedzenie, mogą się nawet nie zorientować, że coś jest nie tak. Niestety, te bardziej wybredne i wyczulone, szybko zwęszą, o co chodzi i zmarnują nie tylko karmę, ale też przede wszystkim dawkę leku. Co więcej, jeżeli w przeszłości podchodziły już z nieufnością do zawartości miski – na przykład na skutek złych przeżyć – mogą ponownie odmówić regularnego spożywania posiłków.
Podawanie psu tabletki, której nie można rozkruszyć – najlepsze sposoby
Dużo trudniejszą sytuacją, jeżeli chodzi o podaniu psu leku, jest ta, kiedy lekarstwo w formie tabletki należy podać zwierzakowi w całości. Trudności z przyjęciem preparatu mogą mieć przede wszystkim psy małe, ponieważ mają one zwykle większą świadomość (wynikającą nawet z samego stosunku wielkości tabletki do pupila) obecności preparatu w pysku. Istnieje jednak kilka sprawdzonych metod, które warto wypróbować, przeprowadzając np. odrobaczanie zwierzęcia.
Otwórz pysk psa i po prostu włóż mu tabletkę do gardła
Metoda ta wydaje się dość brutalna, ale właściwie przeprowadzona (najlepiej mimo wszystko z udziałem drugiej osoby), może potrwać ledwie chwilę i nie sprawić obu stronom większego dyskomfortu. Zanim zaczniesz podawać pupilowi lek, poświęć mu chwilę – pogłaszcz go i uspokój. Nie zbliżaj się od razu z zamiarem rozwarcia jego pyska. Spokojnie drap jego szczękę i w pewnym momencie, delikatnie odchyl skórą osłaniającą dziąsła, rozewrzyj szczękę i włóż tabletkę tak głęboko, jak to możliwe (na sam koniec języka; niemal w gardło). Przytrzymaj pysk psa, żeby nie wypluł lekarstwa i podrap go po szyi, żeby przyspieszyć odruch przełykania.
Oczywiście podawanie leku nie musi pójść zgodnie z planem. W takim przypadku konieczny może okazać się udział drugiej osoby – zdecydowane przytrzymanie psa i wykonanie opisanej wyżej czynności w nieco mniej sympatycznej atmosferze. Pamiętaj jednak, jeżeli pies jasno zakomunikuje Ci swoją frustrację, zacznie warczeć lub będzie próbował Cię ugryźć – odpuść i podejmij kolejną próbę po jakimś czasie lub skonsultuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania pomocy.
Wrzuć całą tabletkę do ulubionego psiego przysmaku, np. Churu
Najprostszą i najwygodniejszą metodą jest przekupienie psa płynną przekąską o wysokim poziomie smakowitości. Do takiego frykasa wystarczy po prostu wrzucić całą tabletkę, natychmiast zaserwować mieszankę psu i po prostu patrzeć, jak zaaferowany pochłania pyszności i nawet nie zauważa, że było w nich lekarstwo. Idealnym rozwiązaniem jest tutaj Churu dla psa – kremowy mus jednej z najbardziej uznanych w dziedzinie zwierzęcego pożywienia marek na świecie. Churu ma w składzie wyłącznie najwyższej jakości składniki – 100% mięsa spełniającego wymagania dla żywności dedykowanej ludziom, żadnych zbóż, żadnych konserwantów, żadnych sztucznych barwników. Nie ma psów, które potrafiłyby się oprzeć podobnej przekąsce – nawet jeżeli znajduje się w niej tabletka na odrobaczanie. Przysmaki, karmy i inne niezbędne artykuły znajdziesz w sklepie z rzeczami dla psa.
Boisz się podać psu tabletkę? Skorzystaj z pomocy weterynarza!
Przeczytałeś/aś wszystkie informacje i rady na temat podawaniu psu tabletek i wciąż nie czujesz się w tej dziedzinie pewnie? Nie martw się, z czasem zyskasz tyle pewności siebie, by samodzielnie umieścić preparat w psim pysku, ale póki to nie nastąpi – poproś o pomoc bardziej doświadczoną osobę (koniecznie taką, którą Twój pupil dobrze na i lubi!) lub po prostu weterynarza. Specjalista nie tylko zrobi to za Ciebie, ale też zademonstruje Ci, jak się za to zabrać. Koniecznie wypróbuj też Churu z naszej oferty – będziesz zdziwiony/a, jak bardzo jest skuteczne!
Rekomendowane