Jaka karma dla psa z alergią, czyli czym karmić psa-alergika
24 maja 2022
Alergie pokarmowe i skórne to problem narastający nie tylko wśród ludzi, ale również zwierząt. Zmiany zachodzące w środowisku, metody produkowania i przetwarzania żywność, genetyka – wiele czynników sprawia, że dzisiejsze organizmy cierpią na nią częściej niż kiedyś. Powszechność alergii pociągnęła za sobą przynajmniej dwie wyraźne zmiany w świecie: zwiększenie liczby metod jej leczenia i łatwiejszy dostęp do produktów bezpiecznych dla alergików oraz – i ta zmiana już dobra nie jest – oswojenie, a przez to ignorowanie jej objawów.
Tymczasem swędząca wysypka, czy zaczerwienione oczy to tylko najbardziej powierzchowne problemy. W rzeczywistości przewlekła alergiczna reakcja organizmu prowadzi do jego ogólnego osłabienia i podatności na inne schorzenia. Dzieje się tak zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierząt. Właśnie dlatego nie powinno się ignorować objawów uczulenia u swojego pupila, lecz możliwie szybko przestawić go na odpowiednią karmę. Tylko jaka powinna być ta odpowiednia karma?
Jak może objawiać się alergia u psów?
Organizm zwierzęcia będzie dawał inne objawy w zależności od tego, czy cierpi z powodu alergii pokarmowej, czy skórnej (choć niektóre symptomy mogą występować w obu przypadkach). Nietolerancję pokarmową rozpoznasz po przewlekłych biegunkach lub luźnych stolcach, wzdętym brzuchu u psiaka, a także wymiotach.
Pies-alergik, który zmaga się z problemem wynikający z kontaktu skóry z czynnikiem uczulającym, będzie się z kolei intensywnie drapał; doświadczał zmian skórnych oraz łysiał (często miejscowo). W obu przypadkach widoczne może być ogólne pogorszenie kondycji zwierzaka – apatia lub zmatowienie sierści. Warto wiedzieć, że niektóre rasy, na przykład West Highland Whites, są bardziej podatne na alergię niż inne.
Alergia u psa może się też manifestować w sposób mniej oczywisty poprzez:
- swędzenie uszu,
- nieprzyjemny zapach,
- ciągłe lizanie łap,
- stan zapalny skóry na różnych częściach ciała psa (pysk, łapy, klatka piersiowa),
- zmianę koloru sierści.
Podejrzewam, że mój pies ma alergię. Co robić?
Jeżeli podejrzewasz u swojego pupila reakcje alergiczne, zacznij od wizyty u weterynarza. Wiele innych schorzeń daje bowiem objawy podobne do uczulenia. Łysienie może być spowodowane zakażeniem gronkowcem, nużycą albo po prostu pchłami. Biegunki zaś mogą wynikać z infekcji bakteryjny lub zatrucia. Wizyta u weterynarza pomoże wykluczyć inne przyczyny, a Ty będziesz wiedział na pewno, czy Twój futrzany przyjaciel ma alergię.
W przypadku, gdy weterynarz uzna objawy Twojego pupila za konsekwencję alergii, z pewnością zacznie od próby wyeliminowania z życia psiaka potencjalnych alergenów. Po wywiadzie (czy coś ostatnio zmieniło się w życiu psiaka? je inną karmę? wytarzał się w czymś?) zaleci Ci usunięcie konkretnych składników, co może oznaczać po prostu zmianę żywienia. Prawdopodobnie specjalista będzie chciał też wykonać badanie krwi, które ostatecznie wykaże, czy twój pupil jest na coś uczulony, czy nie.
Najlepszym sposobem na uniknięcie alergii jest trzymanie psa na kontrolowanej diecie. Oznacza to, że musisz usunąć wszystkie składniki, które mogą powodować reakcje alergiczne (powszechne to wołowina, kurczak i kukurydza) i zastąpić je hipoalergicznymi odpowiednikami (np. ryż lub jagnięcina). Możesz również rozważyć opcję, jaką jest karma rybna dla psa.
Karma dla psów-alergików – czym charakteryzuje się karma hipoalergiczna?
Na rynku dostępne są hipoalergiczne karmy dla psów specjalnie zaprojektowane dla zwierząt z alergiami. Karmienie ich takimi karmami zapewni im lepszą jakość życia, a Tobie więcej radości z posiadania zwierzaka. Czy wyróżnia się karma dla psa alergika od klasycznego pokarmu?
- Stosuje się w niej wyłącznie najwyższej jakości składniki, dzięki czemu nie trzeba dodawać do niej żadnych polepszaczy smaku, mogących powodować nietolerancję pokarmową.
- Najlepsza karma zalecana w przypadku alergii zwierzaka nie będzie posiadała w składzie sztucznych konserwantów i sztucznych barwników.
- Hipoalergiczna karma działa na podobnej zasadzie, co dieta eliminacyjna. Zazwyczaj zasobna jest w tylko jedno białko zwierzęce (np. jagnięcinę), by łatwo można było łatwo zorientować się, gdy problem tkwił właśnie w źródle białka.
- Dobra karma weterynaryjna dla psa alergika będzie wolna od składników, które najczęściej stanowią przyczynę problemu – np. zbóż.
- Do jej receptur włącza się specyficzne frakcje białkowe, czyli hydrolizowane białko – związki łatwiejsze do strawienia przez organizm pupila.
- Karmę uzupełnia się o dodatki, które minimalizują rozwój „złych” bakterii(czyli: tych, które produkują najwięcej gazów jelitowych i pogarszają problem wzdęć u Twojego psa), jednocześnie wspierając wzrost „dobrych” bakterii (czyli: tych, które pomagają regulować pracę układu pokarmowego).
- Sucha karma zawiera składniki, które poprawiają wchłanianie substancji odżywczych, dzięki czemu Twój pupil może je lepiej wykorzystać do wspierania swojego systemu odpornościowego.
Wybierając hipoalergiczne jedzenie dla psa do stosowania przy alergiach pokarmowych, należy naprawdę z ogromną dokładnością zweryfikować składniki karmy. Być może odpowiednim wyborem będzie karma dla psa bez kurczaka. Nie można również zapominać, że objawy alergii objawami alergii, ale wymagania dotyczące psiej diety wciąż pozostają w mocy. Pupil powinien mieć więc zapewnione dobre źródło białka w odpowiedniej ilości, kwasy omega oraz witaminy. Najlepiej sięgnąć po sprawdzoną hipoalergiczną karmę uznanego producenta.
Jaka karma dla psa z alergią skórną, a jaka dla psa z alergią pokarmową?
Jak już wiesz, objawy skórne może dawać zarówno alergia pokarmowa, jak i skórna. W przypadku tej drugiej jednak nie ma zwykle konieczności zmiany diety, ponieważ problem wynika z zewnętrznego kontaktu z alergenem i nie jest powiązany z pożywieniem. Nie zmienia to jednak faktu, że karma dla psa, która posiada jedno źródło białka i nie zawiera zbóż, nie zrobi psiakowi krzywdy. Wprost przeciwnie – jest zalecana przez niejednego lekarza weterynarii. W końcu alergia – a wraz z nią problemy trawienne, zmiany skórne i inne – mogą pojawić się w każdym wieku psa. Także, jeżeli przez całe życie był okazem zdrowia i nawet poważne odstępstwa od właściwej diety nie stanowiły dla niego problemu. Jeśli twój zwierzak ma specjalne potrzeby jedzeniowe, sprawdź naszą ofertę specjalistycznej karmy dla psów.
Karma sucha czy mokra karma? Która lepiej sprawdzi się u psa-alergika?
Nie ma oczywistej odpowiedzi na to, czy przy z nietolerancją pokarmową powinny jeść hipoalergiczną karmę suchą, czy mokrą. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Z jednej strony sucha karma jest lepsza od mokrej, ponieważ zawiera więcej białka. Z drugiej strony, karma mokra jest łatwiejsza do strawienia i z tego powodu jest czasem zalecana przez weterynarzy. Dużo zależy też od wieku pupila i jego poziomu aktywność. Jedno jest pewne – Twój pies będzie czerpał korzyści z obu produktów. Wyważonym rozwiązaniem może być również uzupełnianie mokrą karmą diety opartej na karmie suchej (np. raz w tygodniu). Warto to też po prostu obserwować pupila i patrzeć na to, jak reaguje na konkretną dietę. Może zająć zresztą nieco czasu, zanim znajdziesz chrupki i puszki, po których Twój psiak nie będzie miał żadnych problemów.
Kolejną ważną rzeczą jest sposób przechodzenia z jednej karmy na drugą. Eksperci zalecają, aby robić to stopniowo (przez 3-4 dni), co oznacza, że na początku powinieneś mieszać małe porcje starej karmy z nową, a następnie powoli zmniejszać ilość starego produktu i zwiększać ilość nowego, aż do momentu, kiedy 100% jego dziennej racji będzie składało się wyłącznie z nowego produktu. Ta metoda uchroni Twojego psiaka przed problemami trawiennymi wynikającymi ze zmiany sposobu żywienia.
Weryfikacja tego, czy dana karma dla psa alergika jest dobra, może jednak zająć nawet 3-4 tygodnie. Dopiero po tym czasie mamy pewność, że na dany moment alergia pokarmowa się wyciszyła i nie pogarsza jej skład aktualnie podawanego produktu.
Planujesz kupić karmę hipoalergiczną dla psa? Najpierw skonsultuj to z lekarzem weterynarii
Każdy właściciel psa wie, że przed planowanym zakupem karmy dla swojego pupila najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Ta sama zasada obowiązuje również przy zakupie hipoalergicznej karmy dla psów – zawsze najpierw zapytaj swojego weterynarza. Każdy pies wymaga indywidualnego podejścia. To, że jakaś karma sprawdziła się u psiaka bliskiej Ci osoby, nie oznacza wcale, że sprawdzi się u Twojego pupila. Co więcej, pies z alergią lub nietolerancją potrafi cierpieć w konsekwencji tych schorzeń również na różne inne problemy zdrowotne, co oznacza, że może potrzebować różnych diet na różnych etapach życia. Pozostawanie pod stałą opieką weterynaryjną pozwala odpowiednio szybko reagować na zmieniające się potrzeby zwierzaka.
Pamiętaj, niska jakość pokarmu to jedna z najczęstszych przyczyn problemów trawiennych zwierzaków i występowania alergii (ze względu na zawartość w taniej karmie składników zaliczanych to najczęstszych alergenów). Komponując dietę swojego pupila, sięgaj po bezzbożowe, monobiałkowe karmy klasy human grade (spełniające normy jedzenia dla ludzi), a będziesz miał/a pewność, że serwujesz swojemu czworonogowi to, co najlepsze.
Rekomendowane