Jakie warzywa dla psa są najlepsze? Których nie wolno podawać?
24 maja 2022
Dobry właściciel chce, by jego pupil był silny i zdrowy, a jednym z czynników, które mają na to wpływ, jest odpowiednia dieta. Ta z kolei nierzadko kojarzy się nam z różnorodnością i bogactwem cennych witamin oraz minerałów płynących z warzyw, czy owoców. Niestety, układ pokarmowy psa i człowieka znacznie się różni, a to, co dla człowieka jest bardzo zdrowe, w psiej diecie niekoniecznie się sprawdzi. Jakie warzywa mogą więc jeść psy? Co podawać pupilom, żeby im nie zaszkodzić?
Czy pies w ogóle powinien jeść warzywa? Czy warzywa w diecie psa są niezbędne?
Psy należą go grupy zwierząt nazywanych względnymi mięsożercami, co oznacza, że na drodze ewolucji zyskały zdolność do spożywania nie tylko pokarmów zwierzęcych, ale też roślinnych. Bezwzględnie warzywa nie powinny stanowić głównego źródła psiego pożywienia, lecz mogą urozmaicić jego dietę. Z jednej strony zapewnią mu dodatkową porcję witamin, z drugiej zaś po prostu rozrywkę – kto widział psiaka obgryzającego marchewkę, ten wie, o czym mowa.
Istnieje wiele udokumentowanych korzyści płynących z właściwe dobranych dla psa warzyw – wspomagają funkcjonowanie układu pokarmowego, wzmacniają jego odporność, są cennym źródłem witamin i składników odżywczych, a także dostarczają zwierzakowi wartościowych antyoksydantów. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie warzywa powinny się znaleźć w diecie czworonoga. Niektóre są po prostu zbyt ciężkie dla jego układu trawiennego, inne wręcz trujące. Jeśli chcesz spróbować czegoś nietypowego, polecamy karmę rybną dla psa.
W jakiej formie podawać psu warzywa? Surowe warzywa a gotowane warzywa
Na pytanie o to, jak przygotowane warzywa podawać psu, nie ma jednej odpowiedzi. Z jednej strony zależy to od wieku zwierzaka i jego oswojenia z roślinami, z drugiej zaś od samego warzywa. Szczeniakom, które będą dopiero poznawały podobne smaki, poleca się przede wszystkim gotowaną marchewkę (nie nowalijkę, ale tę starszą, jesienną). Dorosłe i zaznajomione z takimi przekąskami psiaki, mogą bez przeszkód wcinać marchew nawet na surowo, co da im mnóstwo frajdy i przy okazji pozwoli zadbać o zęby.
Ogólna zasada, jeżeli chodzi o gotowanie lub nie warzyw dla psa mówi, że poddanie ich obróbce termicznej czyni je łatwiej strawnymi. Zdecydowanie zakazane z tego powodu są z kolei suszone warzywa, które nie dość, że należą do najtrudniejszych do strawienia, to jeszcze są podatne na porastanie trudną do zauważenia pleśnią.
Lista warzyw dobrych dla psa. Jakie warzywa może jeść pies?
Zastanawiasz się, jakie warzywa może jeść pies? Oto lista polecanych warzy wraz ze wskazaniem właściwego sposobu ich podania.
- marchewka – zarówno w wersji surowej, jak i gotowanej;
- buraki – zarówno w wersji surowej, jak i gotowanej;
- pietruszka (korzeń oraz natka) – korzeń zarówno w wersji surowej, jak i gotowanej, natka zaś przede wszystkim surowa;
- seler – zarówno w wersji surowej, jak i gotowanej. W małych ilościach ze względu na działanie moczopędne;
- brokuły – najlepiej gotowane lub zblanszowane, a następnie zmiksowane;
- ziemniaki – wyłącznie gotowane (surowe ziemniaki są bezwzględnie zakazane, ponieważ zawierają toksyczną dla psów solaninę, która może nawet prowadzić do śmierci zwierzęcia);
- brukselka i inne warzywa kapustne – zarówno w wersji surowej, jak i gotowanej. W małych ilościach ze względu na silne działanie wzdymające;
- czerwona papryka – jedynie słodka i pozbawiona gniazd nasiennych. Zarówno w wersji surowej, jak i gotowanej;
- cukinia – w wersji surowej lub blanszowanej;
- dynia – bez skóry, zarówno w wersji surowej, jak i gotowanej.
Pamiętaj, że warzywa dla psa powinny stanowić raczej urozmaicenie diety, pewną nagrodę, a nie podstawę diety. Czworonożni pupile nie mają bowiem odpowiednio rozwiniętego żołądka, by poradzić sobie z tak dużą ilością błonnika, jaką musiałyby przyswoić, a poza tym same warzywa zawierają zbyt mały ładunek kaloryczny, by zapewnić psu właściwą dawkę energii. Co więcej, warzywa podawane zbyt często, mogą dawać przykre dla psa skutki uboczne – wzdęcia, rozwolnienia, nasilone oddawanie moczu (w przypadku np. nadmiaru selera). Pamiętaj też, że warzywa dla psa powinny być gotowane bez przypraw, a resztki ze stołu nie wchodzą w grę.
Lista warzyw, których pies nie powinien jeść. Jakie warzywa dla psa są bezwzględnie zakazane?
Nie wszystkie warzywa dla psa to dobry pomysł. Po niektórych zwierzak może mieć chwilowe rozwolnienie, inne jednak potrafią doprowadzić do dużo poważniejszych problemów. Zanim zaserwujesz psu roślinny smakołyk, sprawdź, jakich warzyw absolutnie nie powinien dostawać.
- cebula, czosnek, szczypiorek – mogą prowadzić do wystąpienia u psa silnej anemii;
- zielona papryka, rzodkiewka, bakłażany – zawierają związki, na które pies może zareagować gwałtownymi wymiotami i zaburzeniami trawienia;
- warzywa strączkowe – fasolka szparagowa, groch i bób – mogą prowadzić do bardzo poważnych wzdęć u psa;
- rabarbar, szczaw i szpinak – z powodu dużej ilości szczawianów mogą stanowić nawet przyczynę zaburzenia pracy nerek i układu moczowego;
- awokado – zaliczane jest do jednych z najbardziej trujących dla psa roślin z powodu zawartości związku zwanego persin. Może wywoływać wymioty oraz biegunkę, a połknięta pestka potrafi doprowadzić nawet do uszkodzenia narządów wewnętrznych pupila.
Masz wątpliwości? Zamiast warzyw podaj psu sprawdzony smakołyk!
Chociaż ugotowane warzywa nie powinny być dla psa ciężkostrawne, a podgryzanie surowej marchewki może mu sprawia mnóstwo frajdy, niewykluczone, że roślinne zdrowe przekąski nie będą Twojemu pupilowi służyć. Przypadek każdego psa jest przecież inny! Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do bezpieczeństwa warzyw, które zamierzasz zaserwować pupilowi lub obserwujesz, że na niektóre warzywa reaguje niekorzystnie – przestań mu je podawać. Możesz nagrodzić swojego pupila inaczej, podając mu w pełni mięsny smakołyk o zróżnicowanej konsystencji, którą Twój zwierzak z pewnością doceni – przepyszne Churu Bites o wyjątkowym składzie spełniającym standardy ludzkiej żywności. Możesz też sprawdzić naszą ofertę, między innymi przysmaki dla psa, naturalne .
Rekomendowane