Niestrawność u psa – jak pomóc?
20 sierpnia 2024
Każdy, kto kiedykolwiek miał psa, wie, że nasze czworonogi potrafią być prawdziwymi łasuchami, gotowymi spróbować wszystkiego, co tylko znajdą w pobliżu. Choć ich apetyt jest częścią ich uroku, czasem prowadzi do niestrawności u psa, która może być niepokojąca dla każdego opiekuna. Po czym poznać, że psa boli brzuch? Czy można podawać jakieś leki na niestrawność u psa? Wszystkiego dowiesz się z tego wpisu. Dzięki tym informacjom poczujesz się pewniej, wiedząc, jak skutecznie zadbać o zdrowie czworonoga i pomóc mu szybko wrócić do pełni zdrowia!
Jak rozpoznać niestrawność u psa?
Rozpoznanie niestrawności u psa może być wyzwaniem. Dopiero uważna obserwacja jego zachowania pomoże Ci zauważyć, że coś jest nie tak. Po czym poznać, że psa boli brzuch? Na niestrawność u psa wskazują objawy tj.
- wymioty i/lub biegunka – bezpośrednio po jedzeniu lub w odstępie kilku godzin;
- wzdęcia i gazy – jeśli brzuch psa jest nienaturalnie powiększony, mocno napięty lub pies ma dużo gazów, może to wskazywać na problemy trawienne;
- brak apetytu – pies z niestrawnością często traci apetyt i unika jedzenia, co jest nietypowe, zwłaszcza jeśli wcześniej był łasuchem.
Czego jeszcze nie powinno się w żadnym wypadku ignorować? Po czym poznać, że psa boli brzuch? Twoją uwagę powinny zwrócić także:
- ślinienie lub oblizywanie się – to również dość częste reakcje na uczucie nudności lub bólu brzucha czworonoga, nie ignoruj ich;
- zmniejszona aktywność – pamiętaj, że nawet najbardziej energiczny pies, który odczuwa dyskomfort z powodu niestrawności, może nagle stać się ospały, apatyczny i unikać zabawy;
- lęk i niespokojne zachowanie – jeśli pupil odczuwa ból lub dyskomfort w brzuchu, może być niespokojny, często zmieniać pozycję, szukając sobie miejsca i próbując znaleźć ulgę.
Sprawdź też nasz poradnik na blogu Lincoln Petfood na temat tego jak często karmić psa.
Jeśli zauważysz u swojego psa powyższe objawy, szczególnie jeśli utrzymują się one dłużej niż jedna doba lub jeśli stan psa się pogarsza, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który zdiagnozuje niestrawność u psa i podpowie, jak pomóc. Pamiętaj, że wczesne rozpoznanie i odpowiednie działanie zwykle zapobiegają poważniejszym problemom zdrowotnym. Niestrawność u psa może pojawić się np. po zjedzeniu kości, ale nie tylko. Do przyczyn zalicza się także m.in. zbyt szybkie jedzenie, nagła zmiana diety i nietolerancje pokarmowe. Na szczęście większość problemów trawiennych można skutecznie złagodzić dzięki odpowiedniej diecie, domowym sposobom oraz wsparciu weterynarza. Twój pies szybko wróci do pełni zdrowia, a Ty znów będziesz mógł cieszyć się jego radością i energią. Nie martw się – jesteś na dobrej drodze, aby pomóc swojemu pupilowi!
Co można podać psu na niestrawność?
Domowe sposoby na niestrawność u psa obejmują zwykle głodówkę (ze stałym dostępem do świeżej wody), trwającą nie więcej niż 24 godziny oraz lekkostrawną dietę. Gotowany kurczak, indyk, a także dynia jest często polecana przy leczeniu niestrawności u psa, ponieważ jest bogata w błonnik i wspomaga pracę jelit. Dobrą opcją jest sucha karma dla psa premium, która zanadto nie pęcznieje w psim żołądku i pozbawiona jest alergizujących zbóż oraz posiada w składzie odpowiednią ilość mięsa określaną jako „human grade”.
Gdy jednak problem nie ustępuje, a domowe sposoby na niestrawność u psa nie przynoszą żadnych rezultatów, nie warto samemu zastanawiać się, jak leczyć niestrawność u psa, tylko od razu zasięgnąć opinii specjalisty w najbliższej lecznicy dla zwierząt. Weterynarz po przeprowadzeniu wywiadu i zbadaniu psa na pewno będzie wiedział, co można dać psu na trawienie. Preparaty na poprawę trawienia u psa (enzymy trawienne) mogą pomóc zwierzęciu w trawieniu pokarmu, szczególnie jeśli ma problemy z przyswajaniem składników odżywczych. Leki na niestrawność u psa to także specyfiki przeciw biegunce, wymiotom i innym zaburzenia żołądka oraz prebiotyki i probiotyki.
Uwaga! Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie psa lub podaniem mu jakichkolwiek specyfików, czy suplementów, zawsze najpierw skonsultuj się z weterynarzem, aby upewnić się, że są one bezpieczne i odpowiednie dla Twojego psa.
Przeczytaj też wpis, z którego dowiesz się, czy pies powinien dostawać suplementy.