Pielęgnacja psa krok po kroku
29 maja 2024
Pielęgnacja psa to nie tylko kwestia estetyki, ale też zdrowia i dobrego samopoczucia Twojego futrzastego ulubieńca. Na co zwrócić szczególną uwagę? Jak sprawić, aby regularna pielęgnacja psa stała się przyjemnym rytuałem zarówno dla Ciebie, jak i Twojego pupila? Przeczytaj nasz artykuł, a wyciągniesz z niego najlepsze wskazówki na temat tego, jak należy dbać o psa!
Pielęgnacja psów – od uszu po łapki
Pielęgnacja uszu psa powinna obejmować przemywanie małżowiny usznej wacikiem lub gazą nasączoną przeznaczonym do tego celu preparatem. W sklepach zoologicznych, na działach, w których znajdują się akcesoria do pielęgnacji psa, odnajdziesz także specjalne płatki do czyszczenia uszu, które skutecznie usuwają woskowinę i zanieczyszczenia. Jeśli nie chcesz uszkodzić ucha pupila, lepiej nie używaj patyczków higienicznych. Pielęgnacja uszu psa jest szczególnie ważna latem. Zwłaszcza jeśli Twój pies lubi podczas spacerów biegać i węszyć w okolicach, gdzie rosną wysokie trawy lub przepada za kąpielami w rzekach. Wysoka temperatura i wilgoć niestety bardzo sprzyjają powstawaniu infekcji w uszach czworonogów. Po powrocie do domu zawsze sprawdzaj, czy w okolicach uszu psiaka nie utknął kawałek rośliny, jej nasion lub w sierść nie wbił się kłos. Jeśli coś dostanie się do kanału usznego, może wywołać zapalenie i nieprzyjemne konsekwencje. Gdy zauważysz, że pies potrząsa głową lub co chwilę się drapie, od razu udaj się do weterynarza po poradę.
Nie zapominaj też o okolicach oczu psiaka. Pielęgnacja psów to również dbanie o ten szczególnie delikatny rejon psiej kufy, jakim są kąciki oczu. Możesz regularnie, ale i bardzo ostrożnie przecierać tę okolicę wacikiem nasączonym solą fizjologiczną. Przy oczach pupili gromadzą się bowiem śpiochy, a u ras tj. maltańczyk, shih tzu, yorkshire terrier i pekińczyk powstają dodatkowo nieestetyczne zacieki. Jeśli zauważysz u swojego czworonoga podrażnione oczy lub ropę albo inną wydzielinę, która sączy się z oka – jak najszybciej odwiedź lecznicę weterynaryjną.
Od uszu i oczu przejdźmy teraz do łapek! Pamiętaj, że pielęgnacja łap u psa to nie tylko dbanie o jego pazury (sprawdź wpis na blogu Lincoln Petfood: czy psu powinno się obcinać pazury), ale też opuszki łap i wyrastającą spomiędzy nich sierść. Trzeba ją regularnie przycinać, najlepiej z pomocą nożyczek, które mają specjalnie zaokrąglone końcówki. Zwróć uwagę na pielęgnację łap u psa szczególnie w okresie zimowym. Pies spaceruje wówczas często po śniegu posypanym piaskiem i solą, a bryłki lodu przyczepiają mu się do kępek sierści na łapach, co podrażnia opuszki i jest nieprzyjemne dla pupila. Po przyjściu do domu warto więc opłukiwać mu łapy. A gdy na zewnątrz jest mocny mróz, możesz posmarować opuszki łap pieska bezzapachową wazeliną lub maścią z witaminą A.
Co jest potrzebne do pielęgnacji psa?
Podstawowy zestaw do pielęgnacji psa powinien zawierać:
- płyn do czyszczenia uszu przeznaczony dla psów,
- sól fizjologiczną,
- waciki i gaziki (unikaj patyczków higienicznych),
- bezzapachową wazelinę kosmetyczną lub maść z witaminą A,
- szczotkę, furminator lub rękawicę do pielęgnacji sierści psa,
- cążki do pazurków,
- nożyczki do obcinania sierści przy opuszkach łap,
- ręcznik do sierści i łapek,
- smaczki za cierpliwość podczas pielęgnacji psa.
Resztę gadżetów z pewnością zawiera już Twoja wyprawka dla psa i apteczka. Aby wybrać smakołyki do nagradzania pupila za cierpliwość i grzeczne zachowanie podczas pielęgnacji psa, odwiedź sklep z rzeczami dla psa.
Jak należy dbać o psa?
Dbanie o psiaka to nie tylko regularne wizyty u weterynarza, kąpiel psa czy dbanie o jego uszy, oczy i łapki. Dbanie o psa zaczyna się od środka, tzn. od zdrowej diety i wyboru pożywnych posiłków. Idealna będzie sucha karma dla psa premium lub, jeśli pupil ma wrażliwy układ pokarmowy, nadwagę lub inne problemy zdrowotne, rozważ specjalistyczne karmy dla psów. Dieta bogata we wszystkie niezbędne dla czworonoga składniki odżywcze ma ogromny wpływ na wygląd sierści. Jeśli pies jest dobrze odżywiony i zdrowy, to jego sierść często aż się błyszczy i jest bardzo przyjemna w dotyku ku uciesze i dumie ich troskliwych właścicieli. Warto też zdawać sobie sprawę, że to ile razy trzeba czesać psa, zależy od jego rasy i rodzaju sierści, a także od pory roku. Wiosną i latem psy zrzucają podszerstek i nadmiar kłaczków o wiele intensywniej niż zimą, więc wówczas pielęgnacja sierści psa musi być częstsza (wyczesywanie minimalnie raz na tydzień).