Podróżowanie z psem – jak zrobić to mądrze i bezpiecznie?
28 czerwca 2024
Przed Tobą długa podróż pociągiem z psem? A może rozważasz inny środek transportu? Sprawdź, jak przygotować się do takiego wyjazdu. Ciepłe miesiące sprzyjają urlopom, a wielu właścicieli nie wyobraża sobie wakacji bez pupila. W tym wpisie znajdziesz porady, które sprawią, że podróż z psem po Europie będzie udana i bezstresowa. Zapraszamy do lektury.
Jak psy znoszą podróże?
To, jak psy znoszą podróże, w dużej mierze zależne jest od tego, jak przebiegał proces socjalizacji czworonoga. Jeśli pies od szczeniaka był zabierany na wycieczki samochodem, to jest do tego przyzwyczajony i podróż z psem autem raczej nie będzie stanowiła większego problemu. Niektóre psiaki jednak cierpią na chorobę lokomocyjną. Wówczas warto robić częstsze przerwy na trasie i unikać podawania obfitego posiłku tuż przed długą podróżą samochodem z psem. Jeśli Twój pupil bardzo źle znosi podróż, udaj się na konsultację z weterynarzem, być może zaleci on bezpieczny środek dobrany indywidualnie do potrzeb czworonoga. Zastanawiasz się, czy możesz podróżować ze swoim czworonogiem? Cóż, dziś nawet biura podróży proponują wakacje z psem, więc odpowiedź jak najbardziej brzmi: tak! Czytaj dalej, aby zapoznać się z zasadami przewożenia psów w różnych środkach komunikacji.
Czy pies może jeździć w aucie?
Tak, podróż z psem autem nie jest zabroniona. Należy jednak zapewnić mu odpowiednie warunki, dzięki którym pies będzie przede wszystkim bezpieczny. Pamiętaj, że przewożenie psa powinno odbywać się w sposób nieutrudniający kierowania pojazdem i niezagrażający bezpieczeństwu na drodze. Jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie transportera, pamiętaj, aby nie był on za mały. Zwierzę musi być w stanie swobodnie się w nim obrócić i położyć, a wówczas długa podróż samochodem z psem będzie dla niego bezpieczna i wygodna. Gdy Twój psiak podróżuje na tylnym siedzeniu, używaj pokrowca, który chroni tapicerkę przed zabrudzeniami. Konieczny będzie też zakup specjalnego pasa bezpieczeństwa. Pupil musi mieć szelki dla psa, a nie obrożę (która podczas gwałtownego hamowania może uszkodzić szyję psa), a pas bezpieczeństwa może być przypięty do szelek. Sprawdź też nasze smycze dla psa.
Jak przygotować psa do długiej podróży samochodem?
Żeby długa podróż samochodem z psem była jak najmniej uciążliwa – zadbaj, aby pies przed wejściem do pojazdu miał załatwione wszystkie potrzeby fizjologiczne. Nie podawaj psu obfitego posiłku na kilka godzin przed podróżą. Niech nie pije też zbyt wiele płynów. Planując trasę, musisz przewidzieć regularne przerwy (np. co 2-3 godziny), aby pies mógł wyjść z pojazdu, załatwić swoje potrzeby i napić się wody. Pamiętaj, aby miejsca na przystanki były oddalone od ruchliwych dróg. Jeśli planujesz podróż z psem samochodem za granicę, zapoznaj się z przepisami, które obowiązują w danym kraju. Pamiętaj też, że podróż z psem po Unii Europejskiej możliwa jest wyłącznie z paszportem dla zwierząt. Paszport wydaje uprawniona do tego przychodnia weterynaryjna. Dokument zawiera informacje o psie, jego właścicielu oraz aktualnych szczepieniach. Pies musi posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie i być zaczipowany.
Samolot i PKP – podróż z psem
Gdy planujesz podróż samolotem z psem, pamiętaj, że każda linia lotnicza ma swoje zasady dotyczące przewozu zwierząt. Upewnij się, jakie są opłaty za przewóz zwierząt i jakie dokumenty są wymagane. Większość linii lotniczych pozwala na przewóz małych psów w kabinie, pod warunkiem że ich waga (z transporterem) nie przekracza określonego limitu, zazwyczaj około 8-10 kg. Bądź na lotnisku wcześniej, aby mieć wystarczająco dużo czasu na odprawę. Informuj personel o podróży ze zwierzęciem i postępuj zgodnie z ich instrukcjami, aby lot i podróż z psem przebiegały bez problemów. Pamiętaj, że po długim locie pies będzie potrzebował spaceru, aby się rozprostować i załatwić potrzeby fizjologiczne.
Jeśli chodzi natomiast o podróż z psem pociągiem, to także wymaga się od właściciela przestrzegania kilku zasad. Należy mieć ważny bilet dla psa, pies powinien też być na smyczy i mieć kaganiec. Pamiętaj, że długa podróż pociągiem z psem może być dla psiaka dość męcząca i stresująca, dlatego warto trzymać go blisko przy sobie i uspokajać, jeśli tylko tego potrzebuje. Zawsze warto mieć ze sobą jakąś zabawkę, którą lubi pies, gryzienie jej oraz jej zapach może działać na niego uspokajająco. Mamy nadzieję, że dzięki tym wskazówkom zarówno podróż z psem autobusem, pociągiem, jak i samochodem nie będzie już żadnym wyzwaniem. Odwiedź też nasz sklep internetowy dla psów Lincoln Petfood.