Biegunka u kota – możliwe przyczyny, zasady postępowania
24 maja 2022
Biegunka u zwierzaka to jeden z powszechniejszych problemów zdrowotnych, które mogą dotknąć domowego pupila. W przypadku kotów komplikacje ze strony układu pokarmowego wywołują największe obawy – mruczki odwadniają się niestety bardzo łatwo, a dłuższy niedobór płynów względnie szybko powoduje u nich zaburzenia innych układów organizmu (zobacz, ile wody powinien pić kot). Kiedy jednak naprawdę powinniśmy się niepokoić, a kiedy odetchnąć głęboko i nie panikować? Jak zachować się, kiedy zauważymy, że kot ma biegunkę? I kiedy w ogóle można o niej mówić? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.
Kiedy można powiedzieć, że kot ma biegunkę?
Podczas czyszczenia kociej kuwety zauważyłeś/aś wodniste odchody i zaczynają oblewać Cię zimne poty na myśl, że Twój miauczący przyjaciel mógł się rozchorować? Spokojnie, jedna luźniejsza kupka nie oznacza jeszcze kociej biegunki. Ta rozpoznawana jest w chwili, gdy zwierzę wypróżnia się luźnymi stolcami około 5-6 razy na dobę. Warto przy tym pamiętać, że sama w sobie biegunka nie jest chorobą, lecz objawem jakiegoś problemu. Problem ten może być względnie błahy i łatwy do rozwiązania – np. kot mógł napić się z nieostrożnie pozostawionego mlecznika nieco śmietanki i źle na nią zareagować, a wtedy wystarczy po prostu poczekać, aż jego organizm się oczyści (o tym, dlaczego koty mogą mieć biegunkę po produktach mlecznych, przeczytasz we wpisie „czy koty mogą pić mleko?„) – lub wynikać z poważniejszych przyczyn. Reakcja właściciela na biegunkę kota powinna być ściśle uzależniona od tego, co ją wywołało. Nie ma potrzeby stresować zwierzaka wizytą u weterynarza, jeżeli zostawił w kuwecie pojedynczy luźny stolec.
Biegunka u kota – przyczyny. Czym może być spowodowany koci rozstrój żołądka?
Przyczyny biegunki u kota są równie liczne, jak w przypadku człowieka. Istnieje wiele czynników, które potrafią negatywnie wpłynąć na organizm kota i wywołać u niego problemy z układem pokarmowym. Pierwszym krokiem w kierunku ustalenia przyczyny powinna być obserwacja zwierzaka. Powody problemów mruczka ujawnić mogą objawy towarzyszące rozwolnieniu lub np. ich występowanie po określonym wydarzeniu (chociażby zjedzeniu czegoś). W zależności od wyciągniętych z obserwacji wniosków, należy podjąć inne kroki – natychmiast udać się do lekarza weterynarii, zastosować domowe metody lub kontynuować obserwację. Jakie przyczyny może mieć kocia biegunka?
Infekcja lub inna choroba
Jeżeli biegunka pojawiła się u kota nagle i w formie ostrej oraz towarzyszą jej inne objawy, jak apatia, gorączka, czy wymioty, bardzo prawdopodobne jest, że mruczek nabawił się jakiejś infekcji. W takim przypadku w żadnym razie nie powinno się podejmować domowego leczenia, które mogłoby jedynie utajnić objawy w postaci rozwolnienia, pozwalając jednocześnie na dalsze rozwijanie się zakażeniu. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest zabranie kota do lekarza weterynarii, który przeprowadzi niezbędne badania, postawi diagnozę i przepisze leki.
Zatrucie pokarmowe
Koty to niezwykle ciekawskie istoty i potrafią włożyć swój słodki pyszczek wszędzie, za nic mając konsekwencje. Szczególnie kuszące wydają się dla nich różnego rodzaju rośliny. Niestety, wielu początkujących opiekunów nie zastanawia się nad szkodliwością posiadanych kwiatków dla zwierzaków.
W polskich domach popularnych jest wiele trujących dla kotów odmian roślin – aloes, dracena, fikus, hiacynt, monstera, pelargonia, skrzydłokwiat, tulipany, a nawet tymianek… lista jest naprawdę długa. Wystarczy zostawić kota na chwilę, by ciekawości wzięła nad nim górę. Często właściciel nawet nie zauważy momentu, gdy jego podopieczny zajął się obgryzaniem trującego kwiatka.
Do zatrucia u kotów może też prowadzić spożycie przez nich wybranych ludzkich leków. Szkodliwe są m.in. paracetamol, kwas acetylosalicylowy, czy naproksen. Szeleszczące opakowanie tabletek to dla kota świetna zabawka, niestety dokazywanie z wybranymi kapsułkami potrafi skończyć się tragicznie.
Jeżeli biegunce kota towarzyszą wymioty, zbyt szybkie bicie serca, przyspieszony oddech, osowiałość lub po prostu, jeżeli zauważyłeś/aś, że ma biegunkę i mógł zjeść coś trującego – koniecznie udaj się do lekarza weterynarii, który wdroży odpowiednie leczenie.
Skutek uboczny przyjmowanych przez kota leków
Biegunka nie zawsze musi być objawem poważnej choroby lub zatrucia. Czasami układ pokarmowy kota, podobnie jak ludzki, źle reaguje na przyjmowane leki. Przyczyn biegunki, jeżeli chodzi o leki, można upatrywać podczas stosowania chociażby antybiotykoterapii. Luźny stolec może się również pojawić po szczepieniach oraz podczas przyjmowania probiotyków.
Zbyt nagła zmiana kociej karmy
Kocia biegunka może być także spowodowana nagłą zmianą diety. O ile jest godnym pochwały przestawianie kota na najlepszą dla niego karmę (np. na chrupki dla kota Lincoln, zwłaszcza jeżeli mruczek był wcześniej żywiony produktami marketowymi), o tyle nie powinno się to odbywać w sposób nieprzemyślany. W przeciwieństwie do ludzi, koty nie powinny swobodnie zmieniać pożywienia, bo może się to skończyć poważną rewolucją żołądkową. Zalecane jest, by rozłożyć wdrażanie nowej karmy na kilka dni, mieszając stare i nowe chrupki, aż do całkowitego przejścia na alternatywne pożywienie.
Niewłaściwie dobrana karma dla kota
W kontekście pożywienia przyczyny biegunki można upatrywać nie tylko w procesie zmiany karmy, ale też w samej karmie. Szczególnie często wywołujące luźne stolce są produkty z dużą ilością podrobów. Chociaż koty je uwielbiają, wiele z nich ma po nich problemy żołądkowe. Biegunka może być też jednym z objawów alergii na białko określonego pochodzenia (np. z ryby lub kurczaka) albo zboża (to niezwykle częsty alergen wśród mruczków). Właśnie dlatego najlepiej wybierać karmy bezzbożowe oraz monobiałkowe. Jeśli twój zwierzak ma specjalistyczne potrzeby, zobacz ofertę karmy dla kota alergika.
Reakcja na stres
Zwierzęta i ludzie są naprawdę bardziej podobni, niż wielu się wydaje. Długa jazda samochodem, wyprawa do weterynarza, pojawienie się nieznajomych – wiele bodźców może powodować u kota intensywny stres, którego konsekwencją będzie biegunka. Zwykle ustępuje wtedy ona niedługo po ustąpieniu stresorów i wyciszeniu się zwierzaka. Co ciekawe, koty mogą zareagować na stres również w drugą stronę – zatwardzeniem (ale to temat na inny artykuł).
Domowe sposoby na rozwolnienie u kota
Przede wszystkim należy pamiętać, by podać kotu… wodę. Sytuacja, w której koty się odwadniają, potrafi być dla tego gatunku szczególnie niebezpieczna. Inną rzeczą, którą można zrobić, jest zaserwowanie mruczkowi lżejszego posiłku i mniejszej jego porcji, by jelita miały szansę się uspokoić. Poza tym oraz uważną obserwacją nie powinno się nic więcej robić. Podobnie jak u człowieka, także u kota rozwolnienie jest formą oczyszczania się organizmu. Poza tym stanowi objaw problemu, a nie jego przyczynę. Biegunki nie powinno się więc maskować np. węglem aktywnym, bo utwardzenie się kału może odwrócić uwagę opiekuna od innych symptomów dręczących mruczka (także w sposób czysto materialny – węgiel barwi kał na czarno, więc trudniej dostrzec w nim np. ślady krwi).
Rozwolnienie u kota i konsultacja z weterynarzem. Kiedy należy udać się do specjalisty?
Utrzymujący się brak apetytu, duża intensywność dolegliwości, wyraźne osłabienie, podwyższona temperatura, występowanie objawów towarzyszących (kaszel, kichanie, wymioty) – wszystko to w połączeniu z biegunką może stanowić symptomy poważnych kocich chorób, których gwałtowny przebieg zakończył już niejedno kocie życie. Jeżeli Twój mruczek już 5 razy w krótkim czasie korzystał z kuwety, nie chce się bawić i za nic ma przysmaki – nie zwlekaj. Lepiej udać się do weterynarza o raz za dużo, niż o raz za mało. Zwłaszcza w przypadku zatruć czas potrafi być kluczowy.
Częste biegunki u kota? Zacznij od weryfikacji karmy!
U Twojego zwierzęcia luźne stolce pojawiają się dość często, ale nie towarzyszą im inne niepokojące objawy? Bardzo często problemem jest karma niskiej jakości. Zawierające zbyt dużo błonnika chrupki potrafią wywołać nawet zapalenie jelit! Uchroń swojego pupila przed żołądkowymi rewolucjami i od kociaka serwuj mu pokarm z górnej półki – bez zbóż, z jednym rodzajem białka, stworzony z mięsa klasy human grade (o standardzie przewidzianym dla człowieka). Porządna karma przyda się Twojemu mruczkowi także podczas rekonwalescencji. Naszą ofertę możesz sprawdzić w sekcji „sucha karma dla kota”.
Rekomendowane