Jak głaskać psa i jakich błędów unikać? Krótki przewodnik
2 kwietnia 2024
Głaskanie psa to sposób na wyrażenie troski i miłości, ale też istotny element budowania więzi między Tobą a Twoim pupilem. Aby jednak głaskanie było przyjemne i bezpieczne dla obu stron, warto wiedzieć, jak głaskać psa. Czy na pewno wiesz, gdzie głaskać psa i jakich błędów unikać? Skąd wiadomo, czy psy lubią głaskanie? Zapoznaj się z naszym krótkim przewodnikiem.
Dlaczego psy lubią głaskanie?
Bo głaskanie jest super! Czworonogi uwielbiają je z wielu powodów, które wynikają z ich instynktów i potrzeby relacji z ludźmi. Delikatne głaskanie może uspokajać psa i dawać mu poczucie bezpieczeństwa. Umiejętny, nienachalny dotyk może także zmniejszać poziom stresu i niepokoju u psa. Głaskanie psa często jest też nagrodą za pożądane zachowania, co wzmacnia ich powtarzanie przez pupila w przyszłości (sprawdź też wpis na blogu Lincoln Petfood: Jak i czym nagradzać psa podczas tresury). Oczywiście zarówno dla psa, jak i dla człowieka, głaskanie może być niezwykle relaksujące. Udowodniono, że głaskanie psa uspokaja i wyzwala hormony szczęścia, które obniżają poziom stresu i poprawiają nastrój. W poszukiwaniu nagród treningowych dla psa, odwiedź nasz sklep internetowy dla psów. Teraz gdy wiesz, dlaczego głaskanie psa jest takie fajne, czas dowiedzieć się, jak głaskać psa w odpowiedni sposób, abyście zarówno Ty, jak i Twój futrzasty przyjaciel mogli cieszyć tym doświadczeniem w pełni. Przejdźmy do dalszej części przewodnika, gdzie omówimy, jak głaskać psa i jakich błędów unikać.
Gdzie psy najbardziej lubią głaskanie?
W jakich miejscach głaskać psa? Najczęściej psy lubią być głaskane po karku, za uchem i po bocznych partiach ciała. Zwykle są to obszary mniej wrażliwe. Gdzie pies lubi być głaskany? Cóż, w wielu przypadkach również głaskanie psa po brzuchu jest bardzo przyjemne i relaksujące dla czworonoga, jednak zawsze warto być uważnym i cały czas obserwować reakcje psa. Jeśli pies warczy przy głaskaniu, wyraźnie unika kontaktu, oblizuje się, chowa ogon między tylne łapki lub napina ciało, jest to znak, że pies nie lubi głaskania lub w tym momencie sobie tego nie życzy. Odpowiedzią na pytanie, dlaczego pies ziewa przy głaskaniu, jest także najczęściej to, że nie podoba mu się dotyk i jest zestresowany. Jeśli widzisz, że pies reaguje w ten sposób, uszanuj jego granice i wiedz, że nie czuje się on komfortowo z taką interakcją.
Polecamy wpis: Zabawy węchowe dla psów.
Jak nie należy głaskać psa?
Podczas głaskania psa lepiej wystrzegać się pewnych zachowań, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i dyskomfortu zwierzęcia, ale też zadbać o własne bezpieczeństwo! Oto kilka błędów, których lepiej wystrzegać się, gdy głaskamy psa.
- Nagłe, gwałtowne ruchy, które mogą sprawić, że pies może się wystraszyć.
- Głaskanie przeciwne do kierunku wyrastania sierści, które zwykle jest niekomfortowe dla zwierzęcia.
- Dotykanie wrażliwych obszarów. Gdzie nie głaskać psa? Do miejsc, których raczej nie powinno się dotykać bez potrzeby, należą ogon, łapy, uszy, głowa psa.
- Naruszanie granic. Pamiętaj, że nie wszystkie psy lubią być głaskane, szczególnie gdy nie znają danej osoby. Respektuj granice psa i daj mu przestrzeń, jeśli sygnalizuje, że nie chce być dotykany.
Jeśli masz ochotę pogłaskać czyjegoś psa, zawsze zapytaj właściciela, czy pies lubi głaskanie i gdzie najlepiej głaskać psa. Na początek warto pozwolić psu się obwąchać, aby miał on czas na zapoznanie się z Twoim zapachem. Czasem można zachęcić go smaczkiem lub suchą karmą dla psa podawaną do miski lub z ręki.
Dlaczego nie można głaskać psa po głowie?
Głaskanie psa po głowie może sprawić, że niektóre psy czują się niepewnie, ponieważ nie mogą zobaczyć ani kontrolować, co się dzieje nad nimi. Dla niektórych czworonogów może to być więc po prostu niepokojące, zwłaszcza jeśli nie są pewne intencji osoby, która je dotyka. Głaskanie psa po głowie może być interpretowane jako naruszenie terytorium i próba dominacji, co może prowadzić do negatywnych reakcji. Pamiętaj jednak, że nie jest to regułą. Każdy pies jest inny, nawet w obrębie tej samej rasy i płci; każdy ma swój charakter i przebyte lepsze lub gorsze doświadczenia. Niektóre czworonogi same wkładają głowę pod rękę, prosząc o pieszczoty. Jeśli pies domaga się głaskania po głowie, to jak najbardziej możesz go po niej pogłaskać.
Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu wiesz już, jak głaskać psa, aby było to dla niego przyjemne. Głaskanie wzmacnia relację między psem a opiekunem i przynosi obustronne korzyści, tworząc silną więź opartą na wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu.