Czym karmić psa po kastracji?
3 lipca 2024
Zmiany hormonalne po kastracji mogą prowadzić do zwiększenia apetytu i spowolnienia metabolizmu psa, co często skutkuje nadwagą czworonoga. Aby zapobiec tym problemom, żywienie psa po kastracji powinno być dostosowane do jego nowych potrzeb. Dowiedz się, jaka jest najlepsza karma dla psa po kastracji. W tym artykule omówimy dokładnie, jak powinna wyglądać dieta dla psa po kastracji i w jaki sposób najlepiej wprowadzać zmiany w żywieniu czworonoga po zabiegu, aby zapewnić mu zdrowie i dobre samopoczucie.
Czym karmić psa po kastracji?
Najlepsza karma dla psa po kastracji to taka, która ma obniżoną kaloryczność, niską zawartość tłuszczu oraz zwiększoną ilość włókna pokarmowego, zapewniającego uczucie sytości. Warto pomyśleć o doborze nowego produktu już przed umówieniem zabiegu, aby później być przygotowanym i stopniowo mieszać obecne pożywienie z nową karmą dla psów po kastracji (zmiana diety nigdy nie powinna być drastyczna, tylko przebiegać spokojnie i stopniowo). Kontrolowane karmienie psa po kastracji może być nie lada wyzwaniem dla niektórych właścicieli. Dlaczego? Ponieważ wiele psów po tym zabiegu ma tendencję do przybierania na wadze. Zmiana gospodarki hormonalnej u zwierzęcia wpływa na ośrodek głodu i sytości w mózgu, co prowadzi do wzmożonego apetytu. Pies może stać się bardziej łakomy i częściej dopraszać się o dodatkową porcję karmy lub smakołyki. Dlatego tak istotne jest, aby wiedzieć, jak karmić psa po kastracji, żeby nie przesadzić z ilością dostarczanych mu w ciągu dnia kalorii. Trzeba na to bardzo uważać, bo nadmierne dokarmianie oraz brak kontroli i wiedzy na temat tego, ile powinien jeść pies po kastracji, najczęściej prowadzą niestety do nadwagi i otyłości zwierzęcia. Jeśli zastanawiasz się jak odchudzić psa po kastracji, zapoznaj się z naszym wpisem: nadwaga u psa – co robić.
Czy pies po kastracji musi jeść specjalną karmę?
W wielu przypadkach jest zalecane, aby pies po zabiegu przeszedł na inną, mniej kaloryczną karmę. Dla wielu psów świetnym wyborem może okazać się mokra karma dla psa po kastracji z prostym składem i minimalnym dodatkiem węglowodanów. Wielu weterynarzy zaleca do niej także dodatkową dawkę włókna pokarmowego. Włókno to wypełnia żołądek psa, zapewniając mu dłuższe uczucie sytości, co pomaga kontrolować apetyt. Można je dokupić oddzielnie i dosypywać do karmy, jeśli nie posiada ona go w składzie. Pamiętaj, że jeśli wcześniej Twój psiak był na suchych granulkach, a przejdzie na mokre pożywienie, to będzie musiał częściej wychodzić za potrzebą, bo zawiera ona zdecydowanie więcej wody i szybciej zapełnia pęcherz. Na rynku dostępne są także specjalistyczne karmy dla psów po sterylizacji. Zwróć uwagę, że sucha karma dla psa po kastracji zwykle charakteryzuje się obniżoną kalorycznością, co wynika ze zmniejszonej zawartości tłuszczu. Wybieraj sprawdzone marki, aby mieć pewność, że skład karmy dla psa po kastracji, na którą się zdecydujesz, został na pewno dobrze przemyślany i skomponowany z dobrej jakości składników. Odwiedź nasz sklep z rzeczami dla psa, aby przejrzeć dostępne produkty.
Sprawdź też popularny wpis na blogu Lincoln Petfood: jak obliczyć prawidłową wagę psa.
Podsumowanie
Decydując się na zabieg sterylizacji lub kastracji psa, musisz zdawać sobie sprawę, że konieczne będzie później dostosowanie diety do nowych potrzeb czworonoga. Wybrana przez Ciebie lub zalecona przez weterynarza karma po kastracji psa powinna zawierać mniej tłuszczu, ale jednocześnie każdego dnia dostarczać czworonogowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Oprócz odpowiednio dobranego jedzenia, po kastracji psa bardzo ważne jest też monitorowanie jego wagi. Jeśli pies mocno przytył, bo zbyt późno została zmieniona mu dieta, być może zalecana będzie sucha karma odchudzająca dla psa.
Nie zapominaj też o aktywności fizycznej pupila. Dzięki codziennym spacerom i zabawom, a także odpowiedniemu żywieniu, pies po kastracji może zachować szczupłą sylwetkę i cieszyć się dobrym samopoczuciem.
Polecamy też nasz wpis na blogu Lincoln Petfood: jak często karmić psa.