Jak ochłodzić psa w upalny dzień?
15 sierpnia 2023
Co zrobić, żeby psu nie było gorąco?
Wysoka temperatura może być wyjątkowo trudna do zniesienia dla psa. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów, aby zapewnić czworonogowi komfort i chłód, a tym samym uniknąć niebezpiecznego w skutkach przegrzania psiego organizmu. Jak schłodzić psa w lato?
Przede wszystkim zapewnij psu dostęp do świeżej wody. Upewnij się, że miska z wodą jest zawsze pełna świeżej, chłodnej wody. W upalne dni pies może się szybciej odwodnić. Jeśli zastanawiasz się, jak schłodzić psa w domu – koniecznie postaraj się też, aby pupil miał dostęp do zacienionych miejsc, w których może on schronić się przed słońcem. Jeśli pies może wychodzić w ciągu dnia do ogrodu bez ograniczeń, postaraj się, aby mógł znaleźć w nim sobie zacieniony kąt. Możesz też przygotować mu miejsce z parasolem lub chłodzącym namiotem dla zwierząt.
Kolejnym sposobem na to, jak schłodzić psa w upał jest przenośna klimatyzacja dla psów. Dostaniesz ją w niektórych sklepach z gadżetami dla zwierząt. Działa ona na baterie lub może być zasilana kablem. Dzięki specjalnym uchwytom wygodnie zawiesisz ją np. na jego klatce kennelowej i będzie ona przyjemnie chłodzić Twojego psa.
W sklepach zoologicznych dostępne są także produkty takie jak mata chłodząca dla psa. Jak schłodzić taką leżankę? Ma ona żelowy wkład, który działa nawet do kilku godzin. Nie wymaga się więc wkładania jej do lodówki czy chłodzenia w zimnej wodzie, ponieważ substancja ta uaktywnia się w czasie nacisku, czyli gdy pies kładzie się na macie. Kiedy z niej zejdzie, mata będzie mogła ponownie się schłodzić.
Polecamy też wpis: Wypadanie sierści u psa – przyczyny
Jak schłodzić psa w wakacje?
Świetnym sposobem na to, jak schłodzić psa w upały jest zabawa w wodzie. Jeśli tylko Twój pies lubi kąpiel, zorganizuj mu letnią przygodę w basenie, jeziorze lub ze szlauchem w ogrodzie. Możesz też przygotować pupilowi chłodne przysmaki. Jeśli masz gumową zabawkę (kong dla psa) może do niej trafić mokra lub sucha karma dla dorosłych psów. Następnie schłodź zabawkę w lodówce lub zamrażarce i podaj psu. Z pewnością będzie zachwycony taką smakowitą niespodzianką. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak ochłodzić psa w upalny dzień – wykorzystaj wilgotny ręcznik lub gąbkę, aby przetrzeć psu miejsca, w których jego skóra jest cieńsza (np. brzuch, wnętrze ucha).
Unikaj spacerów w najgorętszych momentach dnia. Zamiast tego wybierz się na przechadzkę z pupilem wczesnym rankiem lub późniejszym wieczorem, kiedy temperatura jest znacznie niższa. Odpowiedzią na pytanie, jak najlepiej schłodzić psa są też specjalne obroże i kamizelki chłodzące dla czworonogów. Posiadają one wkłady chłodzące i pomagają regulować temperaturę ciała psa, zapewniając ulgę w wyjątkowo upalne dni. Jak schłodzić psa latem w domu? Nie zapominaj o dobrej wentylacji w pomieszczeniach, w których najczęściej lubi przebywać Twój pies. Zasłoń tam okna, używaj klimatyzacji lub wentylatorów, aby zapewnić przepływ powietrza.
Sprawdź też artykuł Lincoln Petfood: Czego nie może jeść pies – lista.
Jak rozpoznać, że pies jest przegrzany?
Jako troskliwy i odpowiedzialny właściciel powinieneś zawsze być w stanie rozpoznać u swojego psa niebezpieczne objawy, które wskazują, że Twój pies może być przegrzany. Oto kilka kluczowych wskazówek, które pomogą Ci zidentyfikować te objawy i podjąć odpowiednie kroki. Jeśli zauważysz płytki i mocno przyspieszony oddech swojego psa, nadmierne ślinienie oraz osłabienie, czy zmęczenie psa – nie bagatelizuj tego i przenieś psa do chłodniejszego miejsca, podaj mu chłodną wodę, ale nie zmuszaj go do picia dużych jej ilości na raz. Przegrzany pies może często mieć problem z koordynacją ruchową (może się zataczać lub mieć chwiejny chód). Może też pojawić się biegunka lub wymioty. Gdy tylko zauważysz coś niepokojącego, skontaktuj się z najbliższą lecznicą weterynaryjną.
Zrozumienie, jak schłodzić psa w upał i odpowiednio zadbać o niego latem, jest kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji Twojego pupila. Dostęp do wody, cienia, zimnych przekąsek (tj. np. mrożone przysmaki, karma dla starszych psów czy chłodna, sucha karma dla szczeniaka) oraz ograniczenie aktywności w gorących godzinach to podstawowe kroki, które pomogą Twojemu pupilowi utrzymać odpowiednią temperaturę ciała i cieszyć się latem w pełni!